Kaymaklı yeraltı şehri, Nevşehir yeraltı şehirleri, Kapadokya yeraltı şehirleri

Kapadokya'yı Yeniden Keşfedin..
yakinlastir uzaklastir        

Kaymaklı Yeraltı Şehri / Nevşehir / Kaymaklı


Nevşehir’e 19 km uzaklıktaki Kaymaklı köyünde bulunan 8 katlı bu yeraltı şehrinin 4 katı ziyarete açık… Yani, 40 metre derinliğe sahip yeraltı şehrini 20 metre derinlikteki dördüncü katına kadar ziyaret edebilirsiniz.

I. katta hayvan barınağı olarak kullanılan bölümlerin yanı sıra günlük kullanım için oluşturulmuş küçük odalar ve bir kilise bulunuyor. II. katta yanında mezarlık bulunan bir kilise mevcut… Şehrin III. katı diğer katlara göre daha geniş ve ferah bir atmosfere sahip. Erzak deposu olarak kullanılan bu katta şarap, buğday ve un saklamak için birçok bölüm var. Ayrıca “şırahane” denilen şarap yapım yerleri ve mutfak da bu katta bulunuyor. Küp yerlerinin bulunduğu IV. kattaki üretim, işleme ve depolama mekânlarının çokluğu ve gelişmişliği, yeraltı şehri sakinlerinin yerüstündeki gündelik mesailerini yeraltında da aynen sürdürmelerinden ileri gelir.

Henüz tamamı ortaya çıkarılmamasına rağmen, ortaya çıkarılan bölümlerin zenginliğine bakarak bu şehrin bölgenin en çok nüfus barındıran yeraltı şehirlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Köy içindeki her evden bir tünelle bu şehre ulaşılması ve yöre halkı tarafından bazı bölümlerin hala kiler, depo ve ahır olarak kullanılması da ilgi çekici…

 

I. KAT

Hayvan barınağı olarak kullanılan bölümlerin yanı sıra günlük kullanım için oluşturulmuş küçük odalar ve bir kilise bulunur.

II. KAT

Bu katta yer alan bulunan kilise tek nefli ve iki apsislidir. Apsislerin önünde vaftiz taşı, kenarlarda ise oturmaya yarayan platformlar bulunur. Kilisenin yanında da bir mezarlık bulunmaktadır.

III. KAT

Şehrin en önemli mekanları bu katta bulunur. Erzak deposu olarak kullanılan bu kat diğer katlara göre daha geniş ve ferahtır. Şarap, buğday ve un saklamak için birçok bölüm vardır. Şırahane denilen şarap yapım yerleri ve mutfak da bu katta bulunur.

IV. KAT

Şırahaneler ve erzak depoları haricinde küp yerlerinin bulunduğu bu kattaki üretim, işleme ve depolama mekanlarının çokluğu ve gelişmişliği yeraltı şehri sakinlerinin yerüstündeki gündelik mesailerini yeraltında da aynen sürdürmelerinden ileri gelir. Kaymaklı Yeraltı Şehri henüz tümüyle ortaya çıkarılmamıştır. Ortaya çıkarılan bölümlerin zenginliği sebebiyle bölgenin en çok nüfus barındıran yeraltı şehirlerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Editörün Puanı: 4,5/ 5

 

 

Kapadokya Otel ve Pansiyon Rehberi
Kapadokya Yeme İçme
Kapadokya Kiralık Araç
Kapadokya Seyahat Acentası
Kapadokya Alışveriş Rehberi

 


TurkiyeGezi.Com
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.Nevşehir
s
  • a
  • a
  • a
  • a
s
Kaymaklı Yeraltı Şehri
x
x

 

r